Rola prasy w życiu i twórczości Teodora Tomasza Jeża

   54

Autor

Słowa kluczowe   

Abstrakt   

Teodor Tomasz Jeż to osoba bardzo aktywna, realizująca się na wielu płaszczyznach: literackiej, społecznej, politycznej. To pisarz i publicysta niezwykle popularny w czasach, kiedy żył i tworzył. Interesujące wydało się więc autorce niniejszego artykułu zastanowienie nad rolą prasy w jego życiu i twórczości. Związki Jeża z prasą mają różnorodny charakter. Najpierw należy odnotować działalność czytelniczą. Gazety były dlań przede wszystkim źródłem informacji. Następnie, nawiązując współpracę z „Demokratą Polskim”, przeobraził się ze zwykłego czytelnika w swego rodzaju dziennikarza. Pisał artykuły na wiele tematów i publikował je w licznych czasopismach, ukazujących się zarówno w kraju, jak i za granicą. Prasa dała mu przede wszystkim możliwość wyrażania własnych przekonań polityczno-społecznych. Wreszcie należy wspomnieć o tym, że na łamach czasopisma nastąpił jego debiut literacki. Zresztą kolejne utwory również ukazywały się w gazetach. Część z nich najpierw była drukowana w odcinkach w różnorodnych czasopismach, a potem dopiero wydawano je drukiem w formie książkowej. I na koniec jeszcze jedna, przyziemna kwestia – prasa była dla niego ważnym źródłem dochodu.

Liczba wyświetleń   

2024

Dane do pobrania nie są jeszcze dostępne.

Biogram autora   

Iwona Żuraszek-Ryś, Uniwersytet Zielonogórski

Adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zainteresowania badawcze: onomastyka (zwłaszcza toponimia powiatu zielonogórskiego), onomazjologia i historia języka polskiego.

Bibliografia   

LITERATURA CYTOWANA

Borawski S., Słownictwo potoczne listów Zygmunta Miłkowskiego do Juliana Łukaszewskiego (1867-1895), Zielona Góra 2007.
[Google Scholar]

Chmielowski P., Zygmunt Miłkowski (Teodor Tomasz Jeż), [w:] T. T. Jeż, Szandor Kowacz, Warszawa 1899.
[Google Scholar]

Koźniewski K., T. T. Jeż, Warszawa 1949.
[Google Scholar]

Krzemiński S., Z burzy dziejowej, [w:] Programy i dyskusje literackie okresu pozytywizmu, oprac. J. Kulczycka-Saloni, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1985.
[Google Scholar]

Krzyżanowski J., Nauka o literaturze, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966.
[Google Scholar]

Małecki M., Debiut Teodora Tomasza Jeża (Zygmunta Miłkowskiego), „Slavia Occidentalis” 1971, t. 28/29.
[Google Scholar]

Orzeszkowa E., List do Erazma Piltza z 29 XII 1884 r., [w:] eadem, Listy zebrane, t. I: Do redaktorów i wydawców: Józefa Sikorskiego, Gebethnera i Wolffa, Franciszka Salezego Lewentala, Wacława Makowskiego, Erazma Piltza, Stanisława Posnera, do druku przygotował i komentarzem opatrzył E. Jankowski, Wrocław 1954.
[Google Scholar]

Ossowska D., „Gdy normy wszystkie z zawias wyskoczą”. Literatura – emigracja – naród w projekcie dla Polski Teodora Tomasza Jeża (Zygmunta Miłkowskiego), Olsztyn 2008.
[Google Scholar]

Strumph Wojtkiewicz S., Burzliwe dzieje T. T. Jeża, Warszawa 1961.
[Google Scholar]

Szleszyński B., Przymierzanie kontusza. Henryk Rzewuski i Henryk Sienkiewicz – najwybitniejsi twórcy XIX-wiecznego nurtu sarmackiego, Warszawa 2007.
[Google Scholar]

Zeller I., Obraz Południowej Słowiańszczyzny w publikacjach prasowych Teodora Tomasza Jeża. Od szkicu etnograficznego do formy reportażowej, [w:] Południowa Słowiańszczyzna w literaturze polskiej XIX i XX wieku, red. K. Stępnik, M. Gabryś, Lublin 2010.
[Google Scholar]

Podgląd   

Pobrania

Opublikowane

19.12.2017

Jak cytować

Żuraszek-Ryś, I. „Rola Prasy W życiu I twórczości Teodora Tomasza Jeża”. Filologia Polska. Roczniki Naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego, t. 3, grudzień 2017, s. 131-40, doi:10.34768/fp2017a5.

ISSN wersji papierowej

2450-3584